Aplikacje na iOS i OS X

Filmy poklatkowe w iStopMotion dla iPada

Film poklatkowy (fotografia poklatkowa) jest techniką, która pozwala zarejestrować procesy, które trwają zbyt długo, abyśmy mogli je zaobserwować i zarejestrować w naturalny sposób – np. wzrost rośliny. Technika polega na tym, że w stosunkowo dużych odstępach czasu (w zależności od tego co fotografujemy może to być od kilku sekund do kilku godzin, czy nawet dni) wykonujemy zdjęcia, a następnie wyświetlamy je w postaci filmu. Otrzymujemy w ten sposób przyspieszone tempo, dzięki czemu proces, który trwa godzinami, możemy obejrzeć w ciągu kilkunastu sekund.

Jest to też ciekawy sposób na nagranie kreatywnych filmów i animacji w domowym studio. Plastelina, zabawki – wykorzystać można dosłownie wszystko, bo przecież między każdą kolejną klatką filmu mamy czas, aby „animować” i przekształać scenę. Jest to oczywiście bardzo pracochłonne, jednak efekty potrafią być na prawdę rewelacyjne. Na końcu znajdziecie kilka przykładowych filmów.

Oczywiście, aby stworzyć taki film, wskazane jest posiadanie oprogramowania, które nam to ułatwi. Z pomocą przychodzi firma Boinx i ich program iStopMotion dostępny w wersji na iPada i na Mac OS X. W pierwszej części artykułu skupię się jednak na wersji iOSowej.

Użytkowanie samego programu jest bardzo proste i jestem przekonana, że nikomu nie sprawi ono problemu. Grunt to posiadać ciekawy pomysł do „sfilmowania” 🙂

Zaczynamy od utworzenia nowego projektu. Z istotnych ustawień jest ilość klatek na sekundę w naszym filmie. Czym więcej klatek ustawimy tym płynniejszy będzie film, ale też będziemy musieli wykonać zdecydowanie więcej zdjęć (aby otrzymać 1-minutowy film, przy 24 fps, będziemy musieli wykonać 1440 zdjęć!). iStopMotion standardowo sugeruje ilość 12 fps i myślę, że jest to wystarczające jak na film poklatkowy.

Czas na wykonanie zdjęć. Możemy oczywiście wykorzystać kamerę znajdującą się w iPadzie (przednią lub tylną), ale chyba zgodzicie się, że jest to rozwiązanie mało wygodne…

Z pomocą przychodzi nam dodatkowa, darmowa aplikacja iStopMotion Remote Camera na iPhone’a. Dzięki niej przekształcimy smartphone’a w zdalną kamerę, z której obraz będzie automatycznie przechwytywany i zapisywany na iPadzie. Wystarczy, że oba urządzenia będą podłączone do tej samej sieci WiFi. Aplikacja pozwala na korekcję ostrości, balansu bieli i ekspozycji.

Zdjęcia możemy wykonywać „ręcznie”, możemy też ustawić, aby  wykonywały się automatycznie, w określonych odstępach czasu. Jest to przydatne, jeśli planujemy np. fotografować poruszające się chmury, jadące samochody, itp. Dzięki temu zarejestrowane obrazy będą naturalne – nie będzie nieoczekiwanych przeskoków spowodowanych np. tym, że zagapimy się i zapomnimy zrobić zdjęcie w odpowiednim momencie 😉 W tym przypadku warto też pomyśleć o unieruchomieniu iPhone’a, co zdecydowanie zapewni lepszą jakość tworzonego filmu.

Jeśli planujecie uruchomić mały plan filmowy i stworzyć animację – np. z plastelinowym ludzikiem w roli głównej – iStopMotion ma pewną opcję, która będzie w tym niesłychanie przydatna. Wystarczy,że dotkniemy i przytrzymamy palec na ekranie iPada, a pojawi się suwak. Za jego pomocą będziemy mogli nałożyć obraz przechwytywany z iPhone’a (lub iPada) na ostatnie wykonane zdjęcie. Dzięki temu będziemy mogli odrazu sprawdzić, czy scena do sfotografowania została ustawiona w prawidłowy sposób, tak aby zachować płynność animacji. Unikniemy w ten sposób konieczności usuwania, czy powtarzania ujęć.

iStopMotion - iOS (iPad)

Kiedy stwierdzimy już, że mamy wystarczającą ilość klatek, możemy odtworzyć nasz film na iPadzie. Możemy też bardzo łatwo zmienić kolejność klatek, usunąć niepotrzebne lub odwrócić klatki i odtworzyć film od końca (funkcja prosta, ale również bywa przydatna w tego typu filmach). Na koniec film możemy wzbogadzić o dźwięk – nagramy go bezpośrednio z iPada lub zaimportujemy z Biblioteki muzycznej na iPadzie, z SoundClouda lub Dropboksa.

Gotowy film możemy zapisać w Rolce Aparatu, wysłać mailem, wrzucić na Youtuba lub Dropboksa.

Bardzo ważnym, a nieco schowanym elementem są ustawienia dotyczące jakości nagrania. Przyznam, że na początku w ogóle o nich nie wiedziałem i trafiłam na nie przypadkowo.  Aby do nich dotrzeć musimy znajdować się w głównym oknie aplikacji – tam gdzie mamy podgląd naszych projektów. Klikamy ikonkę „i” na górnym pasku i przechodzimy do zakładki „Settings”. Możemy tam wybrać rozdzielczość – 720p (standardowo) lub 1080p, a także ustawić format zapisywanych zdjęć – JPG (standardowo) lub PNG.

iStopMotion - iOS (iPad)

Aplikację uważam za bardzo udanę i pewnie każdemu, kto chce spróbować przygody z fotografią poklatkową da ona zarówno sporo frajdy, jak i pozwoli osiągnąć całkiem ciekawe efekty. Pewnym minusem może być stosunkowo wysoka cena (chociaż myślę, że aplikacja jest jej warta) i brak możliwości przeprowadzenia korekcji obrazu (jasność/kontrast) stworzonego filmu. Mimo to, aplikacja w zestawie z iPadem i iPhone’em daje spore możliwości, które z pewnością wykorzystamy mając ciekawy pomysł na film.

Poniżej znajdziecie linki do obu aplikacji na iOS, a także do iStopMotion na Mac OS X, której poświęcę osobny artykuł. Dalej czeka na Was kilka przykładowych filmów stworzonych przy użyciu iStopMotion dla iPada.

[download]

[appstore id=484024876][appstore id=484019696]

[appstore id=546649552]

[margin_border /]

[youtube id=cjW7VSpsJO8]

[youtube=cY3NF-7LQFw]

[vimeo id=”51420328″]

To Top