Gry na iOS i OS X

Drive on Moscow – pierwsze wrażenia

Drive on Moscow - iOS (iPad)

Dzisiaj w nocy trafiła do App Store bardzo oczekiwana przeze mnie gra – Drive on Moscow. Jest to sequel strategicznej gry turowej Battle of the Bulge[appstore id=”521833787″ type=”price”] wydanej w grudniu ubiegłego roku.

[youtube id=”XeZhlFLZHTk”]

W swoich grach Shenandoah Studio kładzie bardzo duży nacisk na historię. Obie wydane dotychczas gry opierają się na wydarzeniach historycznych II Wojny Światowej, ale to jeszcze nie wszystko. Cała kampania którą rozgrywamy także mocno wiąże się z rzeczywistymi działaniami wojennymi, w związku z czym mamy ściśle określony czas, w którym możemy zrealizować cele scenariusza i osiągnąć zwycięstwo.

W Drive on Moscow na przeciw siebie stają niemieccy żołnierze, których celem jest zdobycie Moskwy i Sowieci, którzy jej bronią. Cała kampania to 22 tury, które odpowiadają 79-dniowej bitwie i wydarzeniom toczącym się od października do grudnia 1941 roku. Wraz z upływem czasu, zmieniają się warunki atmosferyczne, a coraz sroższa zima staje się naszym drugim wrogiem. Doświadczymy też chociażby takich sytuacji jak brak paliwa, który może unieruchomić nasze pojazdy w środku pokrytego śniegiem pustkowia.

Mechanika i sposób rozgrywki są zbliżone do tego co widzieliśmy w Battle of the Bulge, jednak gra jest dużo bardziej rozbudowana. Rozgrywka kończy się, gdy któraś ze stron osiągnie cele kampanii lub gdy minie wyznaczony czas.

Oprócz głównej, pełnej kampanii, twórcy oddali do naszej dyspozycji także trzy krótsze, następujące po sobie w czasie, scenariusze. Każdy z nich możemy rozegrać zarówno atakując Moskwę, jak i stając w jej obronie.

Generalnie gra nie jest łatwa i pierwsze zetknięcie się z kampanią, zwłaszcza jeśli postanowimy dowodzić siłami niemieckimi, zakończy się pewnie porażką. Tylko niech ktoś mnie źle nie zrozumie – traktuję to jako duży plus. Gra wymaga od nas, aby przechodzić scenariusz na różne sposoby, próbować różnych taktyk i działań.

Kolejną dużą zaletą gry jest tryb multiplayer, w który, jako że jest to gra turowa, możemy grać w wolnej chwili, bez potrzeby bycia cały czas online. Do tego możemy mieć aktywnych jednocześnie kilka rozgrywek z różnymi graczami. Dodatkowo multiplayer został teraz wzbogacony o rankingi i chat, na którym możemy porozmawiać z naszym przeciwnikiem. W grę możemy zagrać także z drugą osobą, na jednym urządzeniu.

Gra, po pierwszych chwilach z nią spędzonych, wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem prezentację iPada, to oczekiwałem pojawienia się na nim właśnie tego typu gier. Seria tworzona przez Shenandoah Studio świetnie wykorzystuje zalety dotykowego ekranu w prowadzeniu wojennych kampanii. Chociaż cena jest wysoka, to myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów gier strategicznych i historii II Wojny Światowej. Drive on Moscow idealnie nadaje się na nadchodzące długie, zimowe wieczory!

[appstore id=”674650763″]

To Top