Informacje i nowości

Apple, Samsung i Google proszą władze Unii Europejskiej o zmiany w prawie

Flaga EU

Bloomberg poinformował, że Apple, wraz z SamsungiemGoogle i innymi firmami (łącznie 19-ma) napisało list do władz Unii Europejskiej z prośbą o zmiany polityczne i prawne, w celu ograniczenia działalności tzw. „trolli patentowych”, czyli firm, które wykorzystują różne nieścisłości i luki prawne, odkupują lub rejestrują własne patenty dotyczące znanych i rozpowszechnionych rozwiązań, których nikt wcześniej nie zastrzegł, a następnie na tej podstawie domagają się odszkodowań, bądź opłat licencyjnych od producentów sprzętu.

Producenci apelują w liście do ustawodawców i sądów w Europie, aby ograniczyć działanie tego typu przedsiębiorstw zwłaszcza w sytuacjach, które mogą doprowadzić do całkowitej blokady sprzedaży urządzenia. Jednocześnie, podobna grupa firm zwróciła się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z prośbą u ułatwienie pobierania opłat i odszkodowań wynikających ze sporów patentowych.

W USA, jest niemal niemożliwe, aby firma, która nawet posiada patenty, a nie korzysta z nich w praktyce, produkując sprzęt, zablokowała możliwość sprzedaży produktów innej firmy, na podstawie pozwu o naruszenie patentu. W przypadku EU takie sytuacje miały już kilkakrotnie miejsce.

[source name=”Bloomberg” url=http://www.bloomberg.com/news/2014-02-25/apple-joins-samsung-in-telling-eu-to-cut-patent-trolls-power.html?cmpid=yhoo][source name=9to5mac url=http://9to5mac.com/2014/02/25/unlikely-bedfellows-apple-samsung-google-others-push-eu-to-combat-patent-trolls/]

To Top