Informacje i nowości

Apple zapowiada prezentację funkcji CarPlay na targach Geneva International Motor Show

CarPlay

Zgodnie z wcześniejszym przypuszczeniem, Apple w oficjalnej informacji prasowej, zapowiedziało dziś premierę funkcji CarPlay (wcześniej znaną pod dłuższą nazwą iOS in the Car) na targach Geneva International Motor Show. Firma z Cupertino uruchomiła też specjalną podstronę opisującą możliwości nowej funkcjalności.

CarPlay ma być mądrzejszym, bezpieczniejszym i sprawiającym więcej radości sposobem korzystania z iPhone’a w samochodzie.

CarPlay daje użytkownikom iPhone’a niezwykle intuicyjny sposób nawiązywania połączeń, używania Map, słuchania muzyki i dostępu do wiadomości wyłącznie za pomocą słowa lub dotyku. Użytkownicy mogą z łatwością kontrolować CarPlay z poziomu natywnego interfejsu samochodu lub po prostu naciskając i przytrzymując przycisk sterowania głosem na kierownicy, by aktywować Siri. Ferrari, Mercedes-Benz i Volvo zaprezentują CarPlay w tym tygodniu, a kolejni producenci,  którzy będą wprowadzać CarPlay dla swoich kierowców, to m.in. BMW Group, For, General Motors, Honda, Hyunadi Motor Company, Jaguar Land Rover, Kia Motors, Mitsubishi Motors, Nissan Motor Company, PSA Peugeot Citroen, Subaru, Suzuki i Toyota Motor Corp.

CarPlay

Car Play został zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić kierowcom niesamowite doświadczenia płynące z używania iPhone’a w samochodzie – powiedział Greg Joswiak, wiceprezes Apple do spraw iPhone’a i Marketingu Produktów z iOS. Użytkownicy iPhone’a zawsze chcą mieć jego zawartość w zasięgu ręki, a CarPlay pozwala kierowcy używać iPhone’a w samochodzie minimalizując rozpraszanie. Mamy niesamowite grono motoryzacyjnych partnerów otaczających CarPlay i jesteśmy zachwyceniu, że funkcjonalność zadebiutuje w tym tygodniu w Genewie.

CarPlay

Po podłączeniu iPhone’a do pojazdu, dzięki integracji CarPlay, za pomocą Siri będziemy mogli łatwo uzyskać dostęp do kontaktów, rozmów, wybrać nieodebrane połączenia lub odsłuchać wiadomości głosowe. Gdy otrzymamy nową wiadomość, zostaniemy o tym powiadomieni, a Siri pozwoli nam na nią odpowiedź lub po prostu oddzwonić do nadawcy, bez potrzeby odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi.

CarPlay

[margin_border /]

Tak na marginesie – przypomniała mi się niedawna reklama Chevroleta 😉

[youtube id=”-7GVHj4c2iE”]

[margin_border /]

Wracając jednak do CarPlay… Pozwoli nam ono także na pracę z Mapami, wybieranie celów podróży w oparciu o naszą bazę kontaktów, a także informacji z maili i wiadomości tekstowych. Będziemy też na bieżąco otrzymywać informacje o warunkach na drodze. Oczywiście nawigacja będzie wyświetlać się na ekranie samochodu, a Siri zadba o to, by informować nas o manewrach, które będziemy mieli do wykonania.

CarPlay

CarPlay da także kierowcy dostęp do multimediów – muzyki, podcastów, audiobooków i iTunes Radio. Oprócz tego, z powodzeniem będą obsługiwane aplikacje firm trzecich, jak np. Spotify, dzięki czemu będziemy mogli podczas jazdy samochodem korzystać z naszego ulubionego serwisu muzycznego.

Apple CarPlay będzie dostępne wraz z aktualizacją iOS 7 i będzie współpracować ze smartfonami posiadającymi port Lightning, czyli iPhone 5, iPhone 5c i iPhone 5s. Funkcjonalność będzie dostępna w wybranych samochodach mających premierę począwszy od 2014 roku. 

CarPlay

[source name=”Apple” url=http://www.apple.com/pr/library/2014/03/03Apple-Rolls-Out-CarPlay-Giving-Drivers-a-Smarter-Safer-More-Fun-Way-to-Use-iPhone-in-the-Car.html][source name=”Apple” url=http://www.apple.com/ios/carplay/]

To Top