Plotki

iOS 8: ujawniono Healthbook, TextEdit oraz Preview; iCloud będzie przyszłością iOS

iOS 8 - Preview, Textedit, Healthbook, Tips

Dzisiejszego dnia na profilu Weibo pojawiły się zrzuty ekranu z prawdopodobnie prototypowej wersji iOS 8. Na pierwszy rzut oka widać cztery nowe aplikacje: Healthbook, Tips, oraz – znane z Mac OS X, TextEdit i Preview (Podgląd). Wspomniane zrzuty ekranu zostały potwierdzone przez użytkownika Twittera o nazwie CZ, który również wspomina o plotce związanej z wielkością nowego iPhone’a (z 5,5 lub 5,7-calowym ekranem). Mimo to nie mamy oczywiście 100-procentowej pewności co do ich autentyczności.

O ile np. funkcji TextEdit nie trudno się domyślić, to ciekawe jest pojawienie się aplikacji Healthbook, o której pisaliśmy już w lutym. Program ma być niczym innym jak monitorem naszych funkcji życiowych, będzie nam pomagał utrzymać formę i zdrowy tryb życia. Jednocześnie może być zwiastunem jeszcze nie ujawnionego iWatcha, który prawdopodobnie będzie miał swoją premierę w tym roku wraz z iOS 8.

Dla osób, które nie miały do czynienia z TextEdit oraz Preview, szybko wyjaśniam – pierwsza z aplikacji, w systemie operacyjnym Apple, służy jako nieco bardziej rozbudowany Notatnik znany z Windowsa, druga z nich, jak nazwa wskazuje, służy do szybkiego podglądu – zdjęć i plików PDF.

Według mnie, pojawienie się ich w iOS jest trochę bezsensowne, o ile TextEdit nie zastąpi Notatek (a raczej się na to nie zanosi), a zamiast Preview, użytkownicy mają do dyspozycji aplikacje Zdjęcia i iBooks.

iOS 8

Screenshoty iOS 8, które pojawiły się na Weibo

Z drugiej jednak strony, TextEdit i Preview w iOS nie koniecznie są dziełem przypadku. Zespół pod wodzą Craiga Federighi, który skupia się przede wszystkim nad OS X, pracuje obecnie również nad iOS. W związku z tym, programiści w głównej mierze odpowiedzialni za pierwszy system, mogli wyprodukować wersje tych aplikacji na urządzenia mobilne zupełnie osobno od głównej grupy zajmującym się oprogramowaniem na tablety i telefony Apple.

Nie mniej jednak, wszystko może się jeszcze zmienić i moim zdaniem jest bardzo możliwe, że tych dwóch aplikacji jednak nie ujrzymy w iOS 8. Może to także wskazywać, że ujawnione screenshoty, to najzwyklejszy „fake”.

Ostatnim, lecz nie mniej istotnym elementem kolejnej wersji systemu jest iCloud. Programiści narzekali dotychczas na zbyt skomplikowane implementowanie tej właśnie funkcji w ich aplikacjach, a teraz ich prośby zostały wysłuchane. Dzięki temu, w iOS 8 proces ten ma być o wiele prostszy niż obecnie. Ponad to, dzięki doświadczeniom wyniesionym z badań nad stworzeniem platformy takiej jak Parse, gdy nadejdzie premiera nowych narzędzi deweloperskich, co powinno nastąpić niebawem, deweloperzy będą mogli poznać jeszcze większe możliwości internetowej chmury Apple.

Wszystko wskazuje, że po licznych zmianach wizualnych, które nastąpiły w iOS 7, kolejna wersja systemu może być nastawiona przede wszystkim na nowe aplikacje i funkcjonalności. Nową aplikacją iOS 8, nie widoczną co prawda na screenshotach, którą ma obecnie testować Apple, jest iTunes Radio.

[source type=”Źródło” name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/03/13/screenshots-of-ios-8-healthbook-preview-textedit-icons-leaked/”][source type=”Źródło” name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/03/13/ios-8-apple-works-to-further-push-icloud-as-the-future-of-the-ios-file-system/”]

To Top