Informacje i nowości

Jeden z inżynierów Apple opowiada o powstaniu iPhone’a

Steve Jobs - iPhone

W lutym 2005 roku Steve Jobs postawił ultimatum starszemu programiście Gregowi Christie, którego zespół przez miesiące odkładał stworzenie konceptu oprogramowania dla pierwszego iPhone’a. Ówczesny prezes Apple powiedział, że zespół ma dwa tygodnie, aby przedstawić swój projekt lub zadanie będzie przypisane innej grupie. Jak sam programista przyznaje, Steve Jobs chciał zawsze „większych pomysłów” i „większych konceptów”.

Zespół Christiego zaprojektował wiele funkcji iPhone’a, w tym slider do odblokowania ekranu, wygląd odtwarzacza muzycznego itd. Pierwsza generacja telefonu Apple zrewolucjonizowała rynek, całkowicie wypierając fizyczną klawiaturę, na rzecz ekranu pokrywającego niemal całą powierzchnię urządzenia, które może odpalać programy w dużej mierze zbliżone do tych, które znamy z komputerów.

Greg nie za bardzo chciał mówić o wczesnych procesach tworzenia iPhone’a, lecz na życzenie Apple wygłosił swoje zeznania w procesie sądowym z firmą Samsung, aby pokazać, jak bardzo urządzenie Amerykanów jest innowacyjne, oraz jak Koreańczycy od nich kopiują i niesłusznie mówią o braku ekskluzywności wielu elementów, i funkcji telefonu. Od tego czasu, obiekt sporu pomiędzy obiema firmami sprzedał się w ilości 470 milionów sztuk.

We wcześniejszym procesie, sąd w San Jose w stanie Kalifornia wydał wyrok skazujący Samsunga i w ramach rekompensaty firma musi zapłacić Apple 930 milionów za naruszenie ich patentów. Koreańska firma jednak wciąż odwołuje się od tej decyzji.

W kolejnej rundzie, która będzie mieć miejsce w poniedziałek, Apple na sali sądowej będzie starało się udowodnić swoją rację co do naruszenia pięciu patentów przez Samsunga, których jednym z autorów i „wynalazców” jest właśnie Greg Christie. Druga strona nie poddaje się i w odwecie będzie chciała dowieść naruszeni przez Apple ich dwóch patentów. Konsekwencje finansowe mogą być znacznie większe niż ostatnim razem, ze względu na to, że sprawa dotyczy funkcji, które pojawiły się w nowszych modelach iPhonów. Te zaś sprzedały się w większej ilości sztuk niż pierwsze.

Apple - iPhone

Widoczna na zdjęciu konfiguracja, to system stworzony przez Apple do testowania wczesnych wersji oprogramowania iPhone’a w 2006 roku.

Greg Christie dołączył do Apple w 1996 roku i pracował nad Newtonem – urządzeniem typu PDA (Personal Digital Assistant) z ekranem dotykowym oraz rysikiem. Niestety zaprzestano pracy nad projektem, ponieważ koszta urządzenia, wyprzedzającego wtedy swoje czasy, okazały się zbyt duże. W 2004 roku, kiedy zaakceptował otrzymaną propozycję od Scotta Forstalla, rozpoczął pracę nad projektem „purple” – telefonem z ekranem dotykowym oraz zintegrowanym odtwarzaczem muzycznym, znanym dziś na całym świecie jako „iPhone”. Jego zespół dopracował oprogramowanie urządzenia w najdrobniejszych szczegółach – od wspomnianego odtwarzacza muzycznego, do przewijania listy oraz naturalnego „odbicia”, kiedy użytkownik dojdzie do jej końca. Również dzięki jego zespołowi, SMSy są prezentowane jako chronologiczna „rozmowa”, tak jak chociażby w czacie na Facebooku. Warto zaznaczyć, że pomimo olbrzymiej pracy, jaką zrobili, zespół był „bardzo mały” (niestety dokładna liczba osób biorących udział w projekcie nie została ujawniona).

Gdy w końcu udało się przekonać Steve’a Jobsa do konceptu, Christie oraz jego podwładni zaprezentowali swoje dotychczasowe postępy na trzech prezentacjach – po jednej dla Jobsa, Billa Campbella oraz Jony’ego Ive’a, który był odpowiedzialny za projekt urządzenia. W 2005 roku Greg i jego zespół otrzymali zielone światło i od tego momentu rozpoczął się dwu i pół roczny „maraton”, jak określa ten okres Christie. W tym czasie trzeba było przemyśleć od nowa każdy element oprogramowania, między innymi kalendarz oraz sposób sprawdzania poczty głosowej. Później, w 2006 roku, tuż przed prezentacją, na której iPhone miał być pokazany po raz pierwszy, Greg został zapytany przez Jobsa o to, jakie albumy byłyby najlepsze, aby pokazać efekt cover-flow, czyli wybieranie albumów z animowanej listy. CEO Apple uważał, że okładki muszą zawierać bardzo jasne kolory oraz dużą ilość twarzy, aby doskonale zaprezentować tę funkcję. Do tego muzyka musiała być iście „Jobsowa”, czyli taka, którą Steve lubił najbardziej. Ostatecznie postawiono na utwór The Beatles pt. „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”.

Steve Jobs - iPhone

Steve Jobs na scenie, na moment przed zaprezentowaniem pierwszego iPhone’a

Przez sześć miesięcy, do czasu kiedy został wydany iPhone, zespół dopracowywał szczegóły i dokonywał kolejnych zmian. Jedną z nich było wyeliminowanie podziału ekranu w aplikacji Mail na nadawcę oraz wiadomość od niego. Jak mówi Christie, Steve uważał że podzielenie tak małego ekranu jest bezsensowne.

W ciągu siedmiu lat istnienia iPhone’a, dla Grega Christie znaczący był jeden moment, kiedy to na kilka dni przed prezentacją, na której Jobs po raz pierwszy pokazał światu telefon, wszedł do audytorium i odkrył grubą zasłonę. Za nią, w ciemnym pomieszczeniu zobaczył projekcję wielkiego zrzutu ekranu głównego iPhone’a. Od tego momentu zdał sobie sprawę, że urządzenie odniesie wielki sukces. Jak mówi:

Ekran zajmował dużą przestrzeń. Moje serce podskoczyło. To naprawdę się dzieje.

Steve Jobs iPhone

Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a 9 stycznia 2007 podczas MacWorld w San Francisco

[source type=”Źródło” name=”The Wall Street Journal” url=”http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702303949704579461783150723874″]

To Top