Informacje i nowości

Android powodem drugiej batalii sądowej pomiędzy Apple i Samsungiem?

Sprawy sądowe Apple

Wieści z The New York Times oraz The Wall Street Journal sugerują, że głównym powodem „drugiej rundy” batalii sądowej jest oprogramowanie, z którego korzysta większość smartfonów na świecie, czyli Android.

Kilka funkcji z których korzysta Samsung i są podmiotem sprawy, są częścią oprogramowania Android, który jest najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym i jest obecny na ponad miliardzie urządzeń. Jeżeli Apple wygra sprawę, Google oraz inni producenci telefonów, na których jest Android, będą zmuszeni do radykalnych zmian w oprogramowaniu. 

Po krótkim „rozejmie”, wczoraj rozpoczęła się następna rozprawa sądowa. Tym razem, Apple oskarża Samsung o naruszenie pięciu patentów, w tym ten opisujący popularny slider służący do odblokowania ekranu i możliwość jednoczesnego przeszukiwania internetu i zawartości urządzenia. Z drugiej strony, koreańska firma oskarża amerykanów o naruszenie ich dwóch patentów.

NYT na potwierdzenie cytuje słowa Marka P. McKenna, profesora z dziedziny własności intelektualnej (uniwersytet Notre Dame w South Bend, stan Indiana, USA), który twierdzi, że to właśnie Android jest celem dzisiejszej rozprawy:

Google zawsze pozostawało w cieniu przez całą batalię sądową pomiędzy Apple i Samsungiem z powodu Androida. Kilku ludzi opisało początkową walkę obu firm jako walkę „Apple kontra Google”.

Zapytany o zdanie przez WSJ, Michael Carrier, który jest ekspertem w dziedzinie patentów oraz profesorem na uniwersytecie w Rutgers, powiedział:

Temat Google teraz będzie bardziej jawny niż kiedykolwiek. Google vs. Apple to będzie jak starcie tytanów.

Linia obrony Samsunga skupia się na stwierdzeniu, że wspomniane funkcje, o które toczy się rozprawa sądowa. były już w oprogramowaniu Androida, zanim wypuszczono pierwszego iPhone’a. Warto również wspomnieć, że koreańska firma naruszyła patent mówiący o funkcji auto-uzupełniania, które jest częścią Androida. Podczas tego procesu, swoje zeznania złożą twórca Androida, Andy Rubin, oraz senior VP Apple, Phil Schiller. Rozprawa może trwać miesiąc i jeżeli Amerykanie wygrają, mogą zarobić na tym nawet 2 miliardy dolarów, czyli dwa razy więcej niż poprzednim razem.

Jeszcze przed rozprawą, Samsung musiał poradzić sobie z jeszcze jednym problemem. Otóż, upubliczniono nagranie, opisujące proces sądowy w sprawie patentów, który dodatkowo nawiązuje do produktów Apple. Niestety, sąd odrzucił apelację o szkodliwości nagrania wobec Samsunga oraz wniosek o zaprezentowanie dużo bardziej neutralnego filmu.

[youtube id=ax7QHQTbKQE]

Co ciekawe, o wyniku rozprawy nie zadecyduje żaden programista, sprzętowiec itp. tylko ludzie posiadający takie zawody jak sprzedawca sklepu, policjant, hydraulik, nauczyciel, czy sekretarka. W sumie na ławie przysięgłych zasiądzie 6 kobiet i 4 mężczyzn.

[source type=”Źródło” name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/03/31/is-android-the-real-target-of-latest-apple-vs-samsung-patent-battle/”][source type=”Źródło” name=”Macrumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/03/31/apple-samsung-patent-infringement/”][source type=”Źródło” name=”Cult of Mac” url=”http://www.cultofmac.com/272484/jury-selected-second-apple-vs-samsung-patent-trial/”]

To Top