Informacje i nowości

Apple oraz Google/Motorola zawierają rozejm i pracują nad reformą o patentach

Google & Motorola

Reuters w swoim artykule informuje o tym, że Apple oraz Google/Motorola zawierają ugodę oraz wycofują się z kolejnych rozpraw dotyczących patentów. Redaktor powołuje się na wnioski sądowe, dostarczone przez obydwie firmy.

Na dodatek, jako część ugody, obie firmy, które zaciekle walczyły ze sobą, będą pracować nad reformą patentową oraz jej aspektami. Co ciekawe, ugoda nie zawiera tak jak większość takich ugód, umowy licencjonowania krzyżowego.

W jednym oświadczeniu, firmy powiedziały, że ugoda nie będzie zawierać umowy licencjonowania krzyżowego do ich własnych patentów i dodatkowo zgodziły się pracować nad reformą patentową.

Walka pomiędzy Apple, a Motorolą rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy obydwie firmy oskarżały się wzajemnie o naruszenie patentów. Google dołączył do tego sporu kupując drugą firmę w 2011 roku. Obecnie Motorola jest w posiadaniu Lenovo, jednak Google pozostawiło dla siebie sporą ilość patentów. Oprócz tego, powstało jeszcze kilkanaście różnych sporów w różnych jurysdykcjach na całym świecie, a zawarte porozumienie ma zakończyć wszelkie roszczenia.

Apple wciąż jednak walczy w sądach o swoje prawa oskarżając różne firmy, w tym przede wszystkim Samsunga. Warto przypomnieć, że Apple drugi raz rozwiązuje z daną korporacją wszelkie spory – w 2012 roku, w ramach ugody, Amerykanie wycofali swoje oskarżenia kierowane w kierunku firmy HTC  i vice versa, oraz zawarto umowę licencjonowania krzyżowego, co pozwala obu firmom na wzajemne korzystanie ze swoich patentów.

[source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/05/16/apple-google-settlement/”]

To Top