Aplikacje na iOS i OS X

[WWDC14] Bliższe spojrzenie na Health oraz HealthKit

WWDC 14 – Health & HealthKit

Health, aka Healthbook, było jedną z funkcji iOS 8, której zadaniem jest zrewolucjonizować podejście do zdrowia użytkownika urządzeń Apple i jak zapewne pamiętacie, wszystkie informacje pojawiające się na jego temat opisywałem w artykule podsumowującym doniesienia. Po WWDC 14, nadszedł czas przyjrzeć się wersji aplikacji, która dostępna jest w becie iOS 8.

Na pierwszy rzut oka widać, że wygląd bardzo różni się od tego, o którym pisałem wcześniej. Według Apple, aplikacja ma być łatwa do opanowania, a informacje na ekranie zrozumiałe i zaprezentowane jak najprzejrzyściej. Oczywiście, nie uniknięto tutaj podobieństwa do Passbooka – aplikacja zbiera dane z innych programów i urządzeń z nimi współpracujących. Myślę, że to dobre rozwiązanie, ponieważ wszystkie informacje o naszym zdrowiu mamy w jednym miejscu. Jak zostało napisane na stronie Apple, „to może być początek nowej rewolucji w dziedzinie zdrowia”.

Health

Szybkość bicia serca, spalone kalorie, ilość cukru we krwi, cholesterol – Twoje aplikacje są dobre w zbieraniu tych danych. Nowa aplikacja Health umieszcza wszystkie te dane w jednym miejscu i za pomocą jednego naciśnięcia możesz się dużo dowiedzieć o swoim aktualnym zdrowiu.

Aplikacja Health, oprócz zbierania pomiarów medycznych i prezentowania ich w kilku metrykach, posiada również opcję wypełnienia „emergency card” i umieszczenia tam takich danych jak typ i grupa krwi, alergie, zażywane obecnie leki, oraz notę medyczną. Warto zaznaczyć, że informacje z tej karty można wyświetlić także na zablokowanym ekranie.

Kategorie różnią się nieznacznie od tych, o których pisałem w ramach podsumowania plotek. Tutaj znajdziemy kolejno:

[list_style class=”bookmark” ]

  • Diagnostyka
  • Trening
  • Wyniki badań
  • Ja (karta medyczna)
  • Leki
  • Odżywianie
  • Sen
  • Funkcje życiowe

[/list_style]

Możemy również wyświetlić wszystkie informacje zebrane przez aplikację na jednym oknie.

Health

HealthKit to framework, dzięki któremu programiści tworzący aplikacje zdrowotne, będą mogli spokojnie wymieniać dane pomiędzy ich aplikacją, a Health. Użytkownicy oczywiście będą mogli zdecydować jakimi informacjami będą chcieli się podzielić i z kim – otóż informacje z Health, mogą być automatycznie wysyłane np. do naszego lekarza. Health będzie mógł także dzielić się danymi z innymi aplikacjami. Przykładowo, nasza aplikacja do treningu, dzięki Health będzie wiedzieć, ile spaliliśmy kalorii w ciągu dnia.

Jak mówi prezes Mayo Clinic, Dr John H. Noseworthy, HealthKit ma potencjał, aby całkowicie zrewolucjonizować sposób w jaki rynek medyczny wchodzi w interakcję z ludźmi. Klinika aktualnie ściśle współpracuje z Apple nad aplikacją, pozwalającą jej pacjentom na monitorowanie poziomu ciśnienia krwi i w razie niepokojących pomiarów, od razu powiadomić o tym lekarza.

Po za całą uwagą skupioną właśnie na aplikacji Health jeszcze przed WWDC, można rzec, że Apple poświęciło jej mało uwagi na samej prezentacji. Być może ulegnie to zmianie w przyszlości, np. podczas prezentacji nieujawnionego jeszcze oficjalnie iWatcha.

Health oraz HealthKit są częścią iOS 8 i są dostępne już dzisiaj w ramach bety dla deweloperów. Oficjalna premiera iOS 8 jest przewidziana na jesień tego roku.

[source name=”Macrumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/06/02/apple-health-initiative/”]

To Top