Informacje i nowości

Akcje Apple warte więcej niż PKB Polski!

Akcje Apple. Rekordowe wzrosty.

Nikogo nie zdziwi, że Apple po przedwczorajszym zamknięciu giełdy osiągnęło rekordową wartość szacowaną na 663,2 miliardy $. Nigdy wcześniej akcje giganta nie były tak wysoko notowane. W rzeczywistości, Apple przerosło swoją wartością giełdy niektórych państw, w tym naszej Warszawskiej prawie dwukrotnie! Ciekawostką okazać może się fakt, iż kapitał technologicznej spółki przewyższył również PKB Polski. Stać ich również aby odkupić nasz dług publiczny, który na dzisiaj wynosi około 320 mld $. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

Zrzut ekranu 2014-11-16 o 11.11.31

Przyznacie, że to imponujące. Dalej, porównując wartość rynków giełdowych państw „biedniejszych”, znajdzie się przykładowo Singapur, Włochy czy nawet Rosja, która jest dwudziestym największym rynkiem papierów wartościowych. Jednak na nieszczęście kamratów, Apple z całym swoim dobytkiem jest po prostu warte więcej. Wartość Rosyjskiej giełdy szacowana jest na 531 mld $, natomiast Apple wyceniono na 667,2 mld $ w momencie raportowania.

20141114_aaplruss

A zaczynało się tak skromnie…

Garaż, lutownica, kilka układów scalonych i dwóch idealistów, którzy zapragnęli zmienić świat. Co ciekawe, gdyby giganci kupili rosyjską giełdę, reszta majątku pozwalała by na sprezentowanie każdemu rosyjskiemu obywatelowi iPhone’a 6 Plus w skromnej 16 GB-owej wersji. Akcje Apple stale rosną od ostatniego tygodnia. Podobny szczyt firma osiągała dwa lata temu z majątkiem 658 miliardów dolarów we wrześniu 2012. A w 2002 roku można było zostać akcjonariuszem za jedyne 12$. Szkoda, że nie zainwestowałem bo obecnie kosztują ok. 50 razy tyle. To dzięki zyskom, które opiewają na kwotę 32mld za rok 2013. Firma zajmuje 1 miejsce w rankingu najbardziej rozwojowych korporacji świata. Bardzo cieszy mnie ten sukces Apple.

[source name=CultOfMac url=http://www.cultofmac.com/303084/apple-now-worth-entire-russian-stock-market/]

To Top