Jak dobrze wiemy, niektóre iUrządzenia po prostu giną. Wiadomo że, pierwszym krokiem, który od razu przyjdzie nam na myśl jest: Znajdź mój iPhone! No dobra, wszystko wydaje się OK, do czasu, gdy… zostanie odłączony na iUrządzeniu dostęp do iCloud.
Pewnie teraz myślicie, że opowiadam Wam bajkę z czasów iOS 6 i niższych, ale to jednak się zdarza. Odłączenie iCloud od iUrządzenia jest trudne dla przeciętnego, nic nie wiedzącego o Apple „złodzieja”, gdyż najprawdopodobniej nie będzie znać hasła Apple ID. Jednak hakerzy z powodzeniem wyszukują luki w tym zabezpieczeniu, np. za czasów iOS 7.0 wystarczyło wejść w ustawienia iCloud (klikając w iCloud>Konto [e-mail]), wystarczyło zmienić hasło na byle jakie oraz zmienić opis konta. Po chwili, co prawda iCloud się nie odłączy, ale zostanie wyłączona funkcja „Znajdź mój iPhone”. W rzeczywistości wygląda to mniej więcej tak:
[youtube id=RucORqkNl64]
Kwestia czasu, aż ktoś odkryje podobny błąd w kodzie iOS 8.1.
Aby uniknąć takiej sytuacji możemy posłużyć się ustawieniami, a dokładniej – Ustawieniami ograniczeń.
Czynność ta jest naprawdę prosta do uruchomienia, zarządzania:
- Wchodzimy do ustawień ogólnych i włączamy ograniczenia, ustalając kod (tutaj ustalamy kod tylko do ograniczeń, najlepiej ustawić inny niż ten na ekranie blokady, najlepiej kod zapisz na kartce, gdybyś go zapomniał)
- Przechodzimy do kategorii Prywatność, i stukamy w zakładkę „usługi lokalizacji”, zaznaczamy opcję „Nie zezwalaj na zmiany”
- Wychodzimy z usług lokalizacji, przechodzimy do zakładki Zezwalaj na zmiany i stukamy „Konta”, tam również zaznaczamy „Nie zezwalaj na zmiany”
Gotowe!
Dostęp do ustawień Usług lokalizacji, iCloud (w tym „Znajdź mój iPhone”), iMessage, FaceTime, Twittera, Facebooka został zablokowany i do kiedy nie „odbezpieczymy” ograniczeń, nie będzie można zmieniać ustawień w/w funkcji.
