Poradniki i tutoriale

Bezpieczne usuwanie danych z nośników zewnętrznych

Posiadając wiele prywatnych dokumentów, należy odpowiednio zadbać o ich zabezpieczenie. OS X posiada świetne narzędzie wymazujące i nadpisujące dane w standardzie.

Po podpięciu urządzenia (dla przykładu użyłem pendrive’a), uruchamiamy program Narzędzie dyskowe, następnie wybieramy nasze urządzenie z listy po lewej stronie. Mój pendrive został podzielony na dwie części. Pierwsza (TOSHIBA TransMemory Media) dotyczy całego nośnika i to nas w tej chwili nie interesuje, wybieramy zewnętrzny wolumin (konkretną partycję nas interesującą), który znajduje się poniżej. Nazwa mojego nośnika to „BEZ NAZWY”. Wykonujemy następujące czynności:

Wymaż –> Opcje zabezpieczeń… –> ustawiamy suwak w zależności od tego jak dokładnie chcemy wymazać nasze dane i uniemożliwić niepowołanej osobie ich odtworzenie, po czym zatwierdzamy wybór przyciskiem OK –> wybieramy interesujący nas format –> Wymaż

Są cztery poziomy zabezpieczeń:

  1. (najszybszy) Ta opcja nie wymazuje bezpiecznie plików z dysku. Programy do odzyskiwania danych z dysku mogą umożliwić ich odzyskanie.
  2. Ta opcja nadpisuje cały dysk losowymi danymi, a następnie nadpisuje go zerami. Wymazuje informacje używane w celu uzyskiwania dostępu do plików i nadpisuje dane 2 razy.
  3. Ta opcja umożliwia trzykrotne bezpieczne wymazanie dysku zgodnie z zaleceniami Departamentu Energetyki USA. Dwukrotnie nadpisuje na dysku losowe dane, a następnie zapisuje na nim znane dane. Wymazuje informacje używane w celu uzyskiwania dostępu do plików i nadpisuje dane 3 razy.
  4. (najwolniejszy, ale najbezpieczniejszy) Jest zgodna ze standardem bezpiecznego usuwania danych z nośników magnetycznych (DOD) 5220-22 M Departamenty obrony USA. WYmazuje informacje używane w celu uzyskiwania dostępu do plików i nadpisuje dane 7 razy.

W zależności od wybranego poziomu bezpieczeństwa, formatowanie nośnika może potrwać naprawdę długo. Wymazanie (prawie pustego) przeciętnego pendrive’a o pojemności 8 GB po wybraniu drugiego poziomu zajęło 9 minut.

To Top