Informacje i nowości

Uwaga! Ustawienie tej daty zniszczy twoje urządzenie!

Pewien użytkownik iPhone’a odkrył bardzo ciekawy błąd systemu. Zmieniając jego datę można zniszczyć sobie urządzenie.

1 stycznia 1970

To właśnie ta data jest wszystkiemu winna. Jeżeli wyłączycie automatyczne ustawianie czasu i daty, a następnie ustalicie powyższą datę i zrestartujecie urządzenie, utknie ono na ekranie bootowania. Pewnie teraz pomyślicie, że wystarczy w takiej sytuacji wprowadzić urządzenie w tryb DFU i odtworzyć je w iTunes? Nic bardziej mylnego! Mimo, że iTunes wyświetla taką opcję, to nie pomoże ona w żadnym wypadku. Z tej sytuacji najprawdopodobniej jedynym wyjściem jest oddanie urządzenia na gwarancję. Gorzej jeżeli jej już nie ma…

Bug ten działa tylko na urządzeniach posiadających system iOS 8 lub nowszy oraz procesor w architekturze 64 bitowej. Tak więc nie ważne czy wykonacie trik (czego oczywiście odradzam) na swoim iPadzie, iPodzie Touch, czy iPhonie.

Prawdopodobną przyczyna problemu zależna jest od stref czasowych. Ustawienie daty na 1 stycznia 1970 powoduje, że zegar wewnętrzny urządzenia ustawia się na mniej niż 0, co powoduje, że wyłącza się ono i wpada w pętlę restartów.

Niektórzy użytkownicy donoszą, że problem wstępuje także, gdy zmienimy strefę czasową z Pekinu z powrotem na Nowy Jork, ale nie zostało to jeszcze w żaden sposób udokumentowane.

Z wiadomych przyczyn sam nie sprawdzę, czy błąd ten występuje na moim iPhonie, ale poniżej macie film pokazujący jak to wygląda.

[youtube id=fY-ahR1R6IE]

To już kolejny, tym razem poważniejszy błąd w systemie iOS. Nie tak dawno dosyć popularna była sprawa arabskiego kodu w iMessage, który restartował urządzenie. Czy Apple będzie próbowało działać z usunięciem go? Czas i kolejne aktualizacje pokażą.

[source name=9To5Mac url=http://9to5mac.com/2016/02/11/date-time-bug-bricks-iphone-forever-fix/]

To Top