Informacje i nowości

Prawnik Apple ostro komentuje ostatnie wydarzenia!

W wywiadzie dla CNN prawnik koncernu Ted Olson porównuje pomysł utworzenia narzędzia odblokowującego urządzenia Apple do tworzenia społeczeństwa „Orwell’a”.

Konflikt na linii pomiędzy rządem USA a Gigantem z Cupertino zdaje się przybierać na skali. Jak podaje serwis 9to5mac.com w jednym z wywiadów dla CNN Ted Olson, ostro skomentował ostatnie wydarzenia. Prawnik twierdzi, iż żądanie władz FBI o utworzenie narzędzia przez jego firmę, które miałoby wymiar pełnej kontroli jest złym sygnałem.

Po ujawnieniu informacji, że w nadchodzącym tygodniu główny radca prawny koncernu Bruce Sewell będzie zeznawał przed kongresem w sprawie odmowy stworzenia systemu pozwalającego na przejęcie danych z każdego urządzenia Apple, głos w sprawie postanowił zabrać Olson.

Wyjaśnia on, że narzędzie, którego domaga się rząd oznacza, iż każdy sędzia może zlecić w dowolnym momencie pełną inwigilację rozmów, lokalizacji, płatności oraz wielu innych. Prawnik porównał taką sytuację do powieści Georga Orwell’a czyli pełnej kontroli nad społeczeństwem. Nie zawahał się użyć stwierdzenia, iż spowoduje to sytuację niczym w popularnym show „Big Brother”.

Presja na koncern wzrasta gdyż jej argumentacja oscyluje wokół wszechobecnej walki z terroryzmem. W związku z tym sam Olson zdeklarował chęć pełnej współpracy z rządem jednakże nie na zasadach łamania Konstytucji, która traktuje o pełnej wolności obywateli.  Wszystko zależy od orzeczenia Sądu Najwyższego, który rozstrzygnie spór pomiędzy władzami USA a Koncernem Apple.

Miejmy nadzieję, że konsensus zostanie osiągnięty.

[source name=Apple url=http://9TO5MAC.com/2016/02/27/apple-lawyer-interview-video-encryption/]

To Top