Informacje i nowości

O przyszłości Beats Electronics i roli jej założycieli w Apple

Beats Electronics

Jak wiemy z oficjalnej informacji prasowej, Apple kupiło Beats Electronics – producenta popularnych słuchawek oraz zależną od niej spółkę Beats Music, oferującą usługę straemingu muzyki, opartą o abonamenty.

Jaki zatem los czeka Beats Electronics i Beats Music oraz ich produkty/usługi?

Beats Electronics

Według informacji znanych na ten moment, słuchawki Beats mają pozostać wciąż odrębną marką, co jest częścią umowy między obiema firmami. Nie wiadomo jednak, czy Apple w jakiś szczególny sposób wyeksponuje je w swoich sklepach detalicznych, gdzie akcesoria ze znaczkiem „b” są już sprzedawane od jakiegoś czasu, wraz z produktami firm konkurencyjnych. A być może dla tego typu akcesoriów od innych producentów już w ogóle zabraknie miejsce w Apple Store?

Jeśli chodzi o usługę strumieniowania muzyki Beats Music, to należy pamiętać, że aplikacja mobilna jest obecnie dostępna nie tylko na iOS, ale także na Androida i Windows Phone. Apple dotychczas nie rozszerzało swoich aplikacji/usług na inne systemy operacyjne wykorzystywane w smartfonach i tabletach. Tym jednak razem, Tim Cook zapewnił, w wywiadzie dla Financial Times, że aplikacja Beats nie zostanie usunięta z konkurencyjnych sklepów.

Financial Times potwierdził również, chociaż wynikało to z zacytowanej w notatce prasowej wypowiedzi Eddy’ego Cue, że Apple będzie utrzymywać usługi subskrypcji Beats Music, oraz iTunes Radio, jako zupełnie oddzielnie działające podmioty. Przynajmniej na razie.

Dlaczego Apple kupiło właśnie Beats?

Dr. Dree & Jimmy Iovine

Wiadomo także, że wraz z przejęciem Beats, do Apple dołączą jej założyciele – Dr. Dre i Jimmy Iovine, na których, według plotek, przede wszystkim zależało Apple. O ich dołączeniu do Apple bardzo pozytywnie wypowiada się Cook, mówiąc, że są to ludzie „unikalni”. Po dołączeniu do zespołu Cupertino, założyciele Beats mają koncetrować się na funkcjach, od których „padniemy z wrażenia”, a także zajmą się muzyką, by była na jeszcze wyższym poziomie niż obecnie.

W sesji Q&A poprowadzonej przez Recode, do Tima Cooka zostało wprost skierowane pytanie, co było powodem zakupu Beats i czy były to słuchawki.

To co Beats wnosi do Apple , to ludzie z bardzo rzadkimi umiejętnościami – odpowiada CEO Apple. Ludzie jak ci nie rodzą się codziennie. Są bardzo rzadcy. Oni żyją muzyką. Więc „wlewamy” do Apple wielki talent. Dzięki temu Beats daje nam przewagę. Oni dają nam niesamowitych ludzi, którzy nie rosną na drzewach. Oni są kreatywnymi istotami, pokrewnymi duszami. 

W ostatnim czasie Apple kupiło aż 27 firm i chociaż przejęcie Beats Electronics budziło pewne kontrowersje, przedstawiciele Apple zapewniają, że ich zakupy są potrzebne, przemyślane i nieprzypadkowe.

Czy zespół Eddy’ego nie mógłby stworzyć usługi subskrypcji? Oczywiście – mówi Tim Cook. Moglibyśmy zbudować te 27 innych rzeczy [dot. usług/produktów, którymi zajmowały się wspomniane, zakupione firmy – przyp. red.] samodzielnie. Ale to nie jest jedyna rzecz, która ekscytuje nas tutaj. To ci ludzie.

Cook z dużym entuzjazmem poinformował też o transakcji pozostałych pracowników Apple. W notce, którą do nich skierował, napisał, że Beats jest pierwszą firmą, która stworzyła usługę subskrybowania muzyki „właściwie” w oczach Apple. Dalej Tim poinformował, że Beats pomoże Apple rozwinąć zespoły odpowiedzialne za muzykę, a także posunie do przodu działalność iTunes.

Jak będzie wyglądała praca Jimmy’ego i Dre w Apple?

Jimmy Iovine, Tim Cook, Dr. Dre, Eddy Cue

W odpowiedzi na jedno z kolejnych pytań od Recode, Tim Cook poinformował, że zarówno Jimmy Iovine, jak i Dr. Dre będą pełnoetatowymi kierownikami w Apple. Nie będą jednak obecni stale w Cupertino, w głównej siedzibie firmy. Będą tam natomiast regularnie przyjeżdżać. Do tego, Iovine ma opuścić swoje obecne stanowisko w wytwórni Interscope Geffen A&M. Dr. Dre nadal będzie zajmował się muzykę, jednocześnie robiąc dla Apple „tak wiele, jak będzie to możliwe”.

Założyciele Beats na pewno skupią się na promocji usług i zawieraniu nowych umów. Jak mówi Tim Cook, obaj będą podlegli Eddy’emu Cue, który w Apple jest odpowiedzialny za usługi internetowe. Zatrudnienie Jimmy’ego Iovine daje Apple jednego z najbardziej wpływowych menadżerów w historii branży muzycznej. Przy okazji pojawiły się już także plotki, że Jimmy może zająć się negocjacjami dotyczącymi branży wideo.

[source name=”Cult of Mac” url=http://www.cultofmac.com/281196/apple-buys-beats-officially-3-billion/][source name=9to5mac url=http://9to5mac.com/2014/05/28/details-on-apple-beats-cook-says-android-and-windows-apps-will-continue-iovine-to-move-over-full-time-more/][source name=”Cult of Mac” url=http://www.cultofmac.com/281214/10-questions-beats-acquisition/]

To Top