Informacje i nowości

Początki oraz historia Apple – cz. I

Specjalnie dla Was napisałem siedmioczęściowy cykl artykułów opisujących historię firmy, która posiada rzesze fanów na całym świecie. Zapraszam do lektury!

Początki oraz historia Apple – cz. I

Steve Jobs i Steve Wozniak, razem uczęszczali na spotkania klubu komputerowego „Hombrew Computer Club”. Wozniak był utalentowanym inżynierem, który chciał dzielić się swoimi pomysłami i osiągnięciami w dziedzinie technologicznej za darmo i z każdym, kto był zainteresowany. Jobs natomiast był wizjonerem, który uważał, że talent Woza nie może się zmarnować, dlatego twierdził, że muszą zacząć sprzedawać pierwsze, stworzone przez nich urządzenia, a w przyszłości stworzyć firmę i zacząć sprzedawać komputery na masową skalę.

Tak oto 1 kwietnia 1976 roku w Cupertino w stanie Kalifornia miało miejsce epokowe wydarzenie. Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne powołali do życia firmę, którą nazwali po prostu Apple – przyjemna, łatwa do zapamiętania i pozytywna nazwa. Pierwsza siedziba mieściła się w domu rodziców Jobsa, który znajduje się przy 2066 Crist Drive w Los Altos. Jeszcze w tym samym roku zbudowali pierwszy osobisty komputer i ochrzcili go mianem Apple I, który de facto został zaprojektowany oraz zbudowany przez Wozniaka. Do sprzedaży trafił w lipcu 1976 roku w cenie 666,66 dolarów. Skąd związek z diabelską liczbą? Wozniak twierdził, że to zbieg okoliczności, a on sam lubi ciąg tych samych cyfr. Jednak z powodu słabego zainteresowania sprzętem, jego cena została obniżona w 1977 roku do 475 dolarów.

Rok później powstał model Apple ][ – pierwszy komputer wyprodukowany przez Apple Computer, który trafił do masowej produkcji. Był to komputer niemalże kompletny, do jego obsługi potrzebny był jeszcze monitor zewnętrzny, od poprzednika różniła go przede wszystkim łatwość w obsłudze, ilość funkcji oraz rozszerzalność. Był to najważniejszy produkt, który firma posiadała w ofercie, gdyż to za jego sprawą firma z Cupertino wyrosła na giganta w świecie technologicznym. Przez całe lata 80. i większość 90., Apple ][ był podstawą amerykańskiej edukacji oraz główną kurą znoszącą złote jaja, a to wszystko za sprawą pomysłowości Jobsa i umiejętnościom inżynieryjnym Wozniaka oraz tym, że ten drugi postawił się temu pierwszemu w kwestii ilości gniazd, które służyły rozszerzaniu możliwości owego komputera.

Steve Wozniak, Steve Jobs oraz płyta główna komputera Apple I –  1976 r.

Steve Wozniak i Steve Jobs

Apple I

Następca Apple I – Apple ][ – 1977 r.

Apple II

Zapraszam do przeczytania wszystkich części siedmioczęściowego cyklu artykułów:

  1. Początki oraz historia Apple – cz. II
  2. Początki oraz historia Apple – cz. III
  3. Początki oraz historia Apple – cz. IV
  4. Początki oraz historia Apple – cz. V
  5. Początki oraz historia Apple – cz. VI
  6. Początki oraz historia Apple – cz. VII
Komentarze
To Top