Informacje i nowości

Początki oraz historia Apple – cz. IV

Specjalnie dla Was napisałem siedmioczęściowy cykl artykułów opisujących historię firmy, która posiada rzesze fanów na całym świecie. Zapraszam do lektury!

Początki oraz historia Apple – cz. IV

Czas odejścia Steve’a zszedł się z okresem, kiedy okres świetności Apple przeminął i powolnym krokiem firma stawała się w coraz gorszej kondycji. W międzyczasie powstało wiele nieudanych produktów (które nie rozwiązały problemów, ani nie zaspokoiły oczekiwań rynku) takich jak: Macintosh Plus (1986), Macintosh II (1987), Macintosh SE (1987), Macintosh Portable (1989), Macintosh Classic (1990) czy Macintosh LC (1990).

W 1990 roku, oliwy do ognia dolał Microsoft wraz ze swoim systemem Windows 3.0, który zaczął zbliżać się do systemu operacyjnego Macintosha, co było równoznaczne z byciem bezpośrednim rywalem. Windows posiadał kilka plusów – Microsoft licencjonuje ten system dla wielu producentów, których komputery możemy kupić po niższych cenach niż komputery od Apple. Te dwa czynniki przeważyły na korzyść Microsoftu, który bardzo szybko zaczął pochłaniać kolejne partie rynku, zabierając także te, które należały wcześniej do Apple.

W skrócie – lata 1990 – 1998 to nic więcej jak tylko wzloty i upadki, z naciskiem na to drugie. Udział Apple na rynku zaczął dramatycznie się kurczyć, a to za sprawą Windowsa 95, który pochłaniał coraz to kolejne obszary rynku. Apple próbując się ratować, stworzyło program o nazwie Macintosh clone, czyli komputery produkowane przez firmy trzecie, ale pracujące pod kontrolą System 7. Mimo niewielkiego wzrostu udziałów Apple na rynku, także i ten ruch okazał się stratny dla giganta z Cupertino.

Apple Macintosh LC – 1990 r.

Apple Macintosh LC

Microsoft Windows 3.0 – 1990 r.

Windows 3.0

Microsoft Windows 95 – 1995 r.

Windows 95

Zapraszam do przeczytania wszystkich części siedmioczęściowego cyklu artykułów:

  1. Początki oraz historia Apple – cz. I
  2. Początki oraz historia Apple – cz. II
  3. Początki oraz historia Apple – cz. III
  4. Początki oraz historia Apple – cz. V
  5. Początki oraz historia Apple – cz. VI
  6. Początki oraz historia Apple – cz. VII
Komentarze
To Top