Informacje i nowości

Początki oraz historia Apple – cz. II

Specjalnie dla Was napisałem siedmioczęściowy cykl artykułów opisujących historię firmy, która posiada rzesze fanów na całym świecie. Zapraszam do lektury!

Początki oraz historia Apple – cz. II

W maju 1980 roku, światło dzienne ujrzał pierwszy komputer osobisty skierowany do użytkowników biznesowych – Apple III. Prace nad nim trwały od 1978 roku w zespole którym kierował Dr. Wendell Sander. Model ten pracował wówczas na systemie operacyjnym o nazwie Sophisticated Operating System (SOS). Śmiertelnym ciosem wymierzonym w Apple 3-ciej generacji okazała się zaporowa cena, która wynosiła 4 340 dolarów.

Trzy lata później – styczeń 1983 rok – światło dzienne ujrzała ulepszona wersja modelu Apple ][ z literką e, która wskazywała na wzmocnienie komputera (enhanced). Poprawy nad tym komputerem skupiły się głównie na polu hardware’owym.

Praca nad projektem „Lisa” trwała ponad 4 lata, a owocem tychże prac był zaprezentowany 19 stycznia 1983 roku komputer o wspomnianej już nazwie Lisa (Jobs nazwał ten komputer na cześć jego pierwszej córki, do czego się nie przyznawał i oficjalnie nazwa ta brzmiała Local Integrated Software Architecture (Lokalnie Zintegrowana Architektura Oprogramowania)). Jobs został odsunięty od powyższego projektu, toteż zaangażował się w równoległy projekt o nazwie Macintosh. Pomimo innowacyjnych funkcji jakie posiadał komputer, np. funkcja usypiania urządzenia, ten także okazał się klapą za sprawą ceny, która wynosiła 9 995 dolarów.

Tymczasem Jobs namówił Johna Sculley’a ówczesnego prezesa Pepsi-Cola, aby ten porzucił swoją posadę w w/w firmie. Całość pertraktacji przypieczętował słynny cytat Jobsa: „chcesz do końca życia sprzedawać słodzoną wodę czy wolisz zmieniać świat?”.

Pierwszy komputer osobisty skierowany do użytkowników biznesowych – Apple III – 1980 r.

Apple III

Apple Lisa – 1983 r.

4.0.1

Jobs i Sculley w Central Park – 1983 r.

Steve Jobs i John Sculley

Zapraszam do przeczytania wszystkich części siedmioczęściowego cyklu artykułów:

  1. Początki oraz historia Apple – cz. I
  2. Początki oraz historia Apple – cz. III
  3. Początki oraz historia Apple – cz. IV
  4. Początki oraz historia Apple – cz. V
  5. Początki oraz historia Apple – cz. VI
  6. Początki oraz historia Apple – cz. VII
Komentarze
To Top