Informacje i nowości

Początki oraz historia Apple – cz. III

Specjalnie dla Was napisałem siedmioczęściowy cykl artykułów opisujących historię firmy, która posiada rzesze fanów na całym świecie. Zapraszam do lektury!

Początki oraz historia Apple – cz. III

22 stycznia 1984 roku ujawniła się genialna polityka marketingowa Apple. Podczas trzeciej kwarty Super Bowl XVIII wyemitowana została słynna reklama komputera Macintosh, która została wyreżyserowana przez Ridleya Scotta. Reklamówka nawiązuje do futurystycznej wizji George’a Orwella o tytule „Rok 1984”. Koszt nakręcenia reklamy wyniósł 900 000 dolarów, była to wręcz astronomiczna kwota jak na tamte czasy. Anya Major – modelka i sportsmenka, w uosobieniu Macintosha, zakończyła erę „Wielkiego Brata” – w którego wcielił się David Graham.

Dwa dni później, na corocznym zebraniu udziałowców Apple’a, zaprezentowany został Macintosh. Komputer posiadający graficzny interfejs (który był znacznie łagodniejszy niż wpisywanie linijek kodu co przekładało się na to, że był bardziej przystępny dla przeciętnych użytkowników), obudowę typu All-in-One, znaną z komputerów iMac oraz łagodne „usposobienie” – dokładnie tak, komputer w kolorze beżowym przypominał łagodną, lekko uśmiechniętą ludzką twarz, co w tamtych czasach nie było spotykane. Był to więc przełom, który pokazał ludziom, że komputer może być przyjazny (w tych czasach wiele osób bowiem bało się dużych, głośnych, metalowych pudeł – Macintosh zrywał z tym wizerunkiem). Projekt o nazwie Macintosh narodził się końcem lat 70., kiedy to Jef Raskin wymyślił tani i łatwy w użyciu komputer dla zwykłego Kowalskiego. Do jego zespołu dołączyli również Susan Kare oraz Daniel Kottke (bliski przyjaciel z czasów młodości Steve’a Jobsa). Po odejściu Raskina z powodu konfliktu z Jobsem (który był zafascynowany technologią GUI), ten objął stery nad zespołem Macintosha.

Końcówką maja 1985 roku po starciu Jobsa ze Sculley’em, ten pierwszy odszedł z Apple. Na taki stan rzeczy złożyły się dwa wydarzenia. Kryzys sprzedaży na całym świecie, oraz trudny charakter Steve’a. Współzałożyciel firmy opuścił ją na ponad 10 lat.

Słynna reklama komputera Macintosh – 1984 r.

Apple Macintosh – 1984 r.

Apple Macintosh

Daniel Kottke i Steve Jobs – 1976 r.

Daniel Kottke i Steve Jobs

Zapraszam do przeczytania wszystkich części siedmioczęściowego cyklu artykułów:

  1. Początki oraz historia Apple – cz. I
  2. Początki oraz historia Apple – cz. II
  3. Początki oraz historia Apple – cz. IV
  4. Początki oraz historia Apple – cz. V
  5. Początki oraz historia Apple – cz. VI
  6. Początki oraz historia Apple – cz. VII
Komentarze
To Top