Informacje i nowości

Początki oraz historia Apple – cz. V

Specjalnie dla Was napisałem siedmioczęściowy cykl artykułów opisujących historię firmy, która posiada rzesze fanów na całym świecie. Zapraszam do lektury!

Początki oraz historia Apple – cz. V

W 1996 roku, Apple poinformowało o przejęciu firmy NeXT (założoną w 1985 przez Steve’a Jobsa) za kwotę 429 milionów dolarów. Transakcja została sfinalizowana jeszcze tego samego roku. Taki ruch pozwolił powrócić Jobsowi do firmy, którą założył. Szybko pełnić zaczął stanowisko tymczasowego dyrektora operacyjnego Apple. Rok później nakazał zmianę nazwy systemu 7.7, na Mac OS 8, oraz zlikwidował projekt pod wspomnianą wcześniej nazwą Macintosh clone. Taki ruch w pierwszej kolejności spowodował straty finansowe dla takich firm jak Motorola czy Power Computing Corporation.

Końcówka lat dziewięćdziesiątych i początek lat dwutysięcznych to etap zwany odrodzeniem Apple. Chyba nie muszę tłumaczyć, co to znaczy, biorąc pod uwagę obecną, świetną kondycję tej firmy.

15 sierpnia 1998 roku Jobs po powrocie do Apple zaprezentował komputer typu All-in-One, któremu nadano nazwę iMac. Coż… była to swojego rodzaju kolejna rewolucja może nie na miarę Macintosha, ale to było coś. Komputer był przyjazny, wszystkie komponenty znajdowały się w jednej, kolorowej i półprzezroczystej obudowie, która także była przyjazna i w dodatku posiadała rączkę, która zdawała się wołać: „podnieś mnie, dotknij mnie”. Taki zabieg, był pomysłem Jonatana Ive’a, który uważał, że zmniejszy to dystans między komputerami a ludźmi, a komputery na nowo staną się przyjazne dla użytkowników. Sukces iMaca potwierdzają liczby. W ciągu 139 dni, Apple sprzedało ponad 800 tysięcy iMaców, zarabiając przy tym 309 milionów dolarów oraz notując pierwszy finansowo korzystny okres od 1995 roku.

Steve Jobs promujący komputer NeXT – 1988 r.

Jobs - NeXT komputer

Mac OS 8 – 1997 r.

Mac OS 8

Apple iMac G3 – 1998 r.

iMac G3

Zapraszam do przeczytania wszystkich części siedmioczęściowego cyklu artykułów:

  1. Początki oraz historia Apple – cz. I
  2. Początki oraz historia Apple – cz. II
  3. Początki oraz historia Apple – cz. III
  4. Początki oraz historia Apple – cz. IV
  5. Początki oraz historia Apple – cz. VI
  6. Początki oraz historia Apple – cz. VII
Komentarze
To Top